Je mi stále zima: Kdy může jít o příznak vážného onemocnění
- Příčiny pocitu zimy při nemoci
- Horečka a třesavka jako obranný mechanismus
- Virové a bakteriální infekce způsobující zimnici
- Typické příznaky doprovázející pocit chladu
- Měření tělesné teploty a sledování změn
- Domácí léčba při pocitech zimnice
- Kdy vyhledat lékařskou pomoc
- Prevence a posilování imunitního systému
- Rozdíl mezi chřipkou a nachlazením
- Rizikové skupiny a komplikace
Příčiny pocitu zimy při nemoci
Když nás skolí nemoc, často se začneme třást zimou a balíme se do dek. Tělo totiž spouští svůj důmyslný obranný systém, který nás sice může potrápit, ale ve skutečnosti nám pomáhá bojovat s vetřelci.
Znáte ten nepříjemný pocit, když vám je zima, přestože teploměr ukazuje horečku? Za všechno může náš mozek, konkrétně hypothalamus. Ten jako chytrý termostat nastaví vyšší teplotu, aby tělo mohlo účinněji bojovat s infekcí. Proto se nám běžná pokojová teplota najednou zdá jako pobyt v ledničce.
Ruce a nohy máme jako rampouchy, i když zbytek těla může přímo hořet. Je to proto, že naše tělo chytře přesměruje krev tam, kde je jí nejvíc potřeba - k důležitým orgánům. Končetiny proto dostanou méně tepla a my se klepeme zimou.
Když nás přepadne nemoc, tělo vysílá do boje speciální látky - pyrogeny. Ty způsobí, že se začneme třást jako osika. Není to ale zbytečné - třesením vlastně vyrábíme teplo, které pomáhá v boji proti bacilům a virům.
Během nemoci často zapomínáme pít, což je velká chyba. Bez dostatku tekutin se krev hůř prokrvuje a tělo se nedokáže správně zahřát. Proto je dobré mít po ruce hrnek teplého čaje, který nejen zahřeje, ale i pomůže tělu v jeho ozdravném procesu.
Někdy se během nemoci střídá horko se zimou jak na houpačce. To když tělo bojuje třeba s chřipkou nebo nachlazením. A k tomu všemu se často přidá i stres a úzkost z nemoci, které můžou pocit zimy ještě zhoršit. Proto je důležité se nejen teple obléct a zachumlat, ale taky se snažit zůstat v klidu a pohodě.
Horečka a třesavka jako obranný mechanismus
Naše tělo je úžasný bojovník - když nás přepadne nemoc, okamžitě spustí svůj důmyslný obranný systém. Horečka a třesavka nejsou našimi nepřáteli, ale naopak spojenci v boji proti vetřelcům v podobě virů a bakterií.
Znáte ten nepříjemný moment, kdy vás najednou začne mrazit a ne a ne se zahřát? Paradoxně právě v tu chvíli vaše tělesná teplota stoupá. Je to jako když v zimě pustíte topení naplno - chvíli trvá, než se místnost zahřeje. Stejně tak vaše tělo přitápí, aby vytvořilo prostředí, ve kterém se bacilům nedaří.
Představte si to jako bitevní plán - tělo stahuje vojska (v tomto případě krev) z okrajových území (rukou a nohou) do centra, kde chrání nejdůležitější orgány. Proto máte studené končetiny, ale uvnitř vám hoří. To není porucha, ale dokonale promyšlená strategie přežití.
Někdy je to jako na houpačce - chvíli se potíte pod třemi dekami, za moment byste si nejradši oblékli zimní bundu. Každý takový výkyv znamená, že vaše imunita tvrdě maká na tom, aby vás dostala zpět do formy. Čím závažnější je infekce, tím intenzivnější může být i třesavka - při obyčejné rýmě to může být jen lehké mrazení, při chřipce už pořádná zimnice.
Nemusíte hned sahat po lécích na snížení teploty. Pokud horečka není extrémně vysoká, nechte tělo, ať si s nemocí poradí po svém. Radši si uvařte teplý čaj, zachumlejte se do deky a dopřejte si odpočinek. Váš imunitní systém ví, co dělá - vždyť má miliony let praxe!
Virové a bakteriální infekce způsobující zimnici
Každý z nás to zná - najednou vás roztřese zima, přestože venku je teplo. Tělo vysílá jasný signál, že něco není v pořádku. Paradoxně, když se třesete zimou, vaše teplota vlastně stoupá. Je to jako když v zimě přijdete do vyhřáté místnosti a začnete se třást - tělo se snaží zahřát.
Nejčastěji za tím stojí naši staří známí - chřipkové viry. Udeří rychle a nekompromisně. Jeden den jste fit, druhý den ležíte pod třemi dekami a stejně vám je zima. K tomu bolest svalů, hlavy a pocit, jako by vás přejel parní válec.
Horší je to s bakteriálními infekcemi. To už není jen o tom zalézt do postele s horkým čajem. Teplota může vyšplhat pěkně vysoko a střídání pocitů horka a zimy vás může pěkně potrápit. Tady už je lepší zajít k doktorovi - někdy jsou potřeba antibiotika.
Zápal plic? Ten umí člověka pořádně potrápit. Nejen že se třesete zimou, ale navíc nemůžete pořádně dýchat. A co teprve infekční mononukleóza, které se ne nadarmo říká nemoc z líbání. Ta si většinou vybírá mladší ročníky a kromě zimnice přináší i takovou únavu, že i cesta do koupelny je jako maraton.
U žen jsou časté potíže s močovými cestami. Když k zimnici přidáte pálení a řezání při močení, není na co čekat. Bakterie jsou mrchy a do ledvin mají jen kousek cesty.
Nejhorší je sedět doma a googlit příznaky. Zimnice není nemoc sama o sobě - je to jen způsob, jak nám tělo říká Hej, něco se děje! Když trvá dlouho nebo se vrací, je čas to řešit s odborníkem.
Co s tím? U virů hlavně klid, tekutiny a něco na sražení teploty. Bakterie chtějí antibiotika - ale to už musí rozhodnout doktor. Hlavně se nepřehřívat ani nepodchlazovat, i když to tělo může chtít.
Nejlepší je nemocem předcházet - spánek, vitamíny, pohyb. V době chřipek si častěji myjte ruce a možná se vyhněte přeplněné MHD. Ale to už asi všichni víme, ne?
Typické příznaky doprovázející pocit chladu
Když vás přepadne zimnice, tělo vám vysílá jasný signál, že není něco v pořádku. Třesete se, naskakuje vám husí kůže a máte pocit, že se nemůžete zahřát, i když je v místnosti příjemně teplo. Znáte ten pocit, kdy na sebe navrstvíte tři deky, a stejně je vám zima?

K tomu všemu se přidává úmorná únava, jako byste celý den tahali těžké pytle s cementem. Svaly a klouby bolí při každém pohybu. Hlava třeští a každé otočení nebo předklonění je jako rána kladivem. V noci se budíte zpocení, převlékáte pyžamo a ráno se cítíte jako vyždímaný hadr.
Žaludek se také přidává do téhle nepříjemné party. Jídlo vám nechutná, někdy máte pocit, že se vám obrátí každé sousto. Průjem střídá zácpu a vy nevíte, co je horší. A ta divná kovová pachuť v pústech? Ta tomu všemu nasazuje korunu.
Dýchání, které běžně ani nevnímáte, se najednou stává vědomou činností. Kašel vás budí ze spánku - někdy suchý a dráždivý jako kočičí škrábání, jindy vlhký s vykašláváním. Krk pálí při každém polknutí, jako byste spolykali střepy.
Mozek funguje na půl plynu. Soustředit se na práci? Zapomeňte. I jednoduchý e-mail píšete dvakrát tak dlouho jako obvykle. Jste podráždění, všechno vás rozhodí a večer nemůžete usnout, i když jste celý den jako mátohy.
Podíváte se do zrcadla a vidíte bledou tvář s červenými skvrnami. Rty mají namodralý nádech a prsty na rukou vypadají, jako by vám bylo sto let. Někdy otékají kotníky nebo kolena, jako by tam někdo napumpoval vzduch.
Pokud tyhle příznaky trvají déle než pár dní nebo se pravidelně vrací, je čas přestat hrát hrdinu a zajít k doktorovi. Může jít o signál, že váš imunitní systém potřebuje pomocnou ruku.
Měření tělesné teploty a sledování změn
Kdo z nás by neznal ten nepříjemný pocit, když nás začne trápit zimnice? Naše tělesná teplota normálně kolísá mezi 36,5 °C a 37,5 °C, ale když se necítíme dobře, může se pěkně rozkývat.
Jasně, digitální teploměr je dneska jasná volba - stačí ho strčit do podpaží a za tři minutky víte, na čem jste. Fakt je, že nejpřesnější hodnotu získáte měřením v konečníku, kde je teplota zhruba o půl stupně vyšší než v podpaží. Ale ruku na srdce, kdo by to dělal dobrovolně, že?
Když vás začne trápit zimnice a klepete se jak ratlík, většinou to znamená, že se tělo snaží bojovat s nějakou infekcí. Je to vlastně docela chytrý - tělo schválně zvýší teplotu, aby zastavilo ty potvory, co nám škodí. Proto se může stát, že vám je zima jako v Antarktidě, i když ve skutečnosti hoříte.
Co byste měli sledovat kromě teploty? Zapisujte si všechno - jestli vás bolí hlava, svaly nebo klouby, jak moc jste unavení, jestli máte chuť k jídlu, nebo se třeba nadměrně potíte. Tohle všechno může doktorovi pomoct rozlousknout, co vám vlastně je.
Když vás zimnice trápí delší dobu a teplota je přitom normální, může jít o štítnou žlázu, chudokrevnost nebo potíže s oběhem. Pokud se třesete zimou už několik týdnů a k tomu se přidá únava nebo hubnutí, radši se stavte u doktora - lepší to zkontrolovat, než se zbytečně stresovat.
A ještě pár praktických tipů - před měřením si dejte patnáct minut pohov, ať jsou výsledky přesné. Vynechte horké kafe nebo zmrzlinu, nekuřte - prostě všechno, co by mohlo zkreslovat výsledky. A používejte pořád stejný teploměr, ať víte, že srovnáváte jabka s jabkama.
Když se třeseš zimou a cítíš, jak tě mrazí v kostech, není to jen nepříjemný pocit, ale signál tvého těla, že něco není v pořádku. Nemoc se často ohlašuje právě pocitem chladu.
Doubravka Nováková
Domácí léčba při pocitech zimnice
Zimnice a třesavka - nepříjemní společníci, které dobře známe. Když naše tělo začne bojovat s infekcí, často se třeseme zimou, i když je místnost příjemně vytopená. Kdo by to neznal - sedíte zachumlaní v dece, a stejně se nemůžete zahřát.
Nejlepší je zalézt do postele a pořádně si odpočinout. Vezměte si teplé ponožky a pohodlné oblečení, přikryjte se dekou - ale nepřehánějte to s vrstvami, ať se zbytečně nepotíte.
Bez pořádného pití to nepůjde. Skvěle vám udělá hrnek horkého čaje z bezu nebo lípy, které navíc podpoří vaši imunitu. Osobně přísahám na zázvorový čaj s medem a citronem - nejen že zahřeje, ale navíc pomůže tělu v boji s nemocí.
Dopřejte si pořádnou dávku vitaminu C a zinku. Vymačkejte si čerstvý pomerančový džus nebo si dejte misku kysaného zelí. Na jídlo možná nemáte moc chuť, ale zkuste aspoň trochu lehké výživné stravy. Babičky nelžou - kuřecí vývar opravdu pomáhá!
Teplá sprcha nebo koupel dokáže zázraky. Jen to nepřehánějte s teplotou vody. Po koupeli honem do teplého a vyhnout se průvanu! Když vás trápí i horečka, není ostuda sáhnout po běžných lécích na snížení teploty.
Příjemnou atmosféru a úlevu přinesou i vonné oleje. Pár kapek eukalyptu nebo levandule v aromalampě vám zpříjemní odpočinek a pomohou lépe dýchat.
Když zimnice a vysoká teplota neustupují ani po několika dnech, nebo se objeví další nepříjemné příznaky, nečekejte a zajděte k lékaři. Není to žádná ostuda - někdy domácí léčba prostě nestačí.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc
Třesete se zimou a nevíte, co s tím? Není každá zimnice stejná a některé případy si žádají okamžitou návštěvu lékaře. Když vám teplota vyskočí nad 39,5 °C a běžné léky na horečku nezabírají, je čas jednat.
Představte si, že se jednoho dne probudíte celí roztřesení a k tomu vás ještě rozbolí hlava jako střep. Pokud se přidá ztuhlý krk nebo se vám hůř dýchá, nečekejte ani minutu. Tohle může být příznak meningitidy, a s tou nejsou žádné žerty.
Znáte ten pocit, když se nemůžete zahřát, ať děláte co děláte? Když takový stav trvá několik dní, může jít o problém se štítnou žlázou nebo chudokrevnost. Zvlášť podezřelé je, když k tomu ještě hubnete nebo se v noci budíte zpocení.
Pro babičku s cukrovkou nebo těhotnou sestřenici může být i mírná zimnice signálem, že něco není v pořádku. A co teprve když se klepete zimou po operaci nebo s zavedenou kanylou? To může být známka infekce, která potřebuje rychlé řešení.
Byli jste nedávno v tropech nebo vás štíplo klíště? I tehdy je třeba být ve střehu. A když se k zimnici přidá bolest na hrudi nebo divný srdeční rytmus, volejte rovnou záchranku - tady může jít o minuty.
Pálí vás při močení a třese vámi zima? Nebo vás při zimnici bolí břicho tak, že nemůžete vydržet? V takových případech neexperimentujte s babskými radami - infekce močových cest nebo problémy se slepým střevem potřebují odbornou péči.
Pamatujte, že naše tělo nám dává signály z dobrého důvodu. Zimnice může být jen reakcí na chladné počasí, ale taky příznakem něčeho vážnějšího. Proto je lepší být ostražitý a v případě pochybností radši zavolat doktorovi.
Prevence a posilování imunitního systému
Cítíte se často unavení a náchylní k nachlazení? Vaše tělo vám možná vysílá signály, že potřebuje posílit imunitu. Pojďme se podívat, jak na to přirozenou cestou.
Příznak | Běžná zimnice | Horečnatá zimnice |
---|---|---|
Tělesná teplota | 36-37°C | nad 38°C |
Třes | mírný | výrazný |
Doba trvání | 15-30 minut | 1-3 hodiny |
Pocit chladu | lokální | celkový |
Příčina | podchlazení | infekce |
Představte si imunitní systém jako osobní armádu vašeho těla. Bez kvalitního spánku tahle armáda nemůže efektivně bojovat. Dopřejte si proto každou noc pořádnou dávku odpočinku - váš organismus vám to vrátí v podobě lepší obranyschopnosti.
Co takhle začít den pořádnou snídaní plnou vitaminů? Rozkrojte šťavnatý pomeranč, přidejte hrst ořechů a jogurt s probiotiky. Tenhle jednoduchý ranní rituál nastartuje váš imunitní systém lépe než jakákoliv pilulka.
Venku je sice sychravo, ale schovat se doma pod dekou není řešení. Oblečte se jako cibule - několik tenkých vrstev hřeje lépe než jeden tlustý svetr. A pak hurá ven! I krátká procházka na čerstvém vzduchu dokáže divy.
Stres je pro imunitu jako rána pod pás. Znáte ten pocit, když se všechno nakupí? Zkuste si najít svůj způsob relaxace. Pro někoho je to večerní koupel, pro jiného pár minut meditace nebo jógy. Hlavně vypnout a nechat starosti za dveřmi.
Střevní mikrobiom je váš nejlepší spojenec v boji za silnou imunitu. Dopřejte mu kysané zelí, kombuchu nebo domácí jogurt. A nezapomeňte na vlákninu - ta je pro střevní bakterie jako výživný koktejl.
Máte rádi bylinky? Šálek voňavého čaje se zázvorem a medem nejen zahřeje, ale i posílí. V zimě jsou tyhle přírodní pomocníci k nezaplacení. A když už jsme u tekutin - voda je základ, tak na ni nezapomínejte.
A na závěr jedna osvědčená rada našich babiček - čisté ruce půl zdraví. V době bacilů to platí dvojnásob. Větrejte, vyhýbejte se davům a dejte svému tělu šanci zůstat fit.
Rozdíl mezi chřipkou a nachlazením
Každý z nás to dobře zná - jednoho dne se probudíte a cítíte, že něco není v pořádku. Ale je to jen nachlazení, nebo začínající chřipka? Rozdíl může být zásadní.
Vzpomínáte si, jak vás naposledy skolila chřipka? Najednou, jako když do vás udeří blesk - během pár hodin jste se z plného zdraví dostali do postele s třesavkou a horečkou. To je přesně ten moment, kdy většina z nás dokáže určit hodinu, kdy nás chřipka přepadla.
Nachlazení je oproti tomu takový nenápadný nepřítel. Nejdřív vás poškrábe v krku, pak začne téct z nosu, a než se nadějete, kýcháte jako o závod. Ale pořád zvládnete fungovat, i když ne na sto procent.
Chřipka? Ta vás srazí do kolen. Když vám tělesná teplota vyletí nad 38,5 °C, třesete se zimou i pod třemi dekami a každý sval v těle protestuje při sebemenším pohybu. V takovou chvíli je postel jediným místem, kde dokážete existovat.
Naše tělo je fascinující - když bojuje s chřipkovým virem, záměrně zvyšuje teplotu. Proto se třesete zimou, i když vám ve skutečnosti hoří tělo. Je to jako když přitopíte v kotli, abyste zničili vetřelce.
Zatímco s nachlazením se většinou po týdnu postavíte na nohy, chřipka si může vzít i dva týdny vašeho času. A to nemluvím o tom, jak se pak ještě týdny cítíte jako vyždímaný hadr.

Co s tím? U nachlazení většinou stačí běžné léky z lékárny, horký čaj s medem a trocha odpočinku. Chřipka už může vyžadovat odbornější přístup, zvlášť pokud patříte k rizikovým skupinám.
Nejlepší je nemocem předcházet - myjte si ruce, dopřejte si dostatek vitamínů, a když už cítíte, že na vás něco leze, zpomalte. Vaše tělo vám to později vrátí.
Rizikové skupiny a komplikace
Zima nás umí pořádně potrápit, ale některé z nás trápí víc než jiné. Nejvíc ohrožení jsou naši senioři nad 65 let - jejich tělo už prostě neumí s teplotou pracovat tak dobře jako dřív. Když prochladnou, může to u nich skončit zánětem průdušek nebo dokonce zápalem plic.
Taky miminka a malé děti jsou na zimu extra citlivé. Jejich tělíčko se teprve učí, jak si poradit s teplotními výkyvy. A co teprve lidé s nemocným srdcem, cukrovkou nebo problémy se štítnou žlázou? Jejich nemoci jim komplikují udržování správné tělesné teploty, takže musí být dvojnásob opatrní.
Když máte oslabenou imunitu, běžné nachlazení se může rychle zvrtnout v něco vážnějšího. To samé platí pro lidi s chudokrevností - ti jsou pořád prokřehlí, protože jejich tkáně nedostávají dost kyslíku.
Nejhorší je, když tělesná teplota klesne pod 35 stupňů. To už je hypotermie, a ta není žádná legrace. Srdce začne vynechávat, člověk je zmatený a v nejhorším případě to může skončit i smrtí. A to nemluvím o omrzlinách!
Když vás trápí artritida, v zimě to bolí dvakrát tolik. Astmatici se častěji dusí, fibromyalgici mají větší bolesti. A migréna? Ta se v chladu taky ráda připomene.
Těhotné ženy to nemají o nic lehčí - hormony jim pěkně zamíchají s vnímáním tepla a zimy. A když berete léky jako beta-blokátory nebo antidepresiva, možná jste si všimli, že vám bývá častěji zima.
Jak se bránit? Oblékejte se jako cibule - ve vrstvách. Pijte hodně teplých nápojů a jezte vydatnou stravu. A hlavně - neignorujte pravidelné prohlídky u doktora. Včasné odhalení problémů vám může ušetřit spoustu trápení.
Publikováno: 20. 06. 2025
Kategorie: Zdraví